Szeretettel várjuk látogatóinkat!

BEMUTATKOZÁS

Kedves Látogatónk!

Köszöntjük Önt a Jász-Nagykun-Szolnok megyében található 11.000 lélekszámú Tiszaföldvár kisváros közművelődési feladatokat ellátó intézményében.

Az önkormányzati fenntartású Városi Művelődési Házat 1957-ben alapította az akkori Nagyközségi Tanács. 1999-ig a székhelye a Kossuth út 67. szám alatt található egykori Iparos Kör épületében volt, ahol akkor a Városi Gyermekkönyvtár is elhelyezésre került. Az alapítás évében alkotó körök és szakkörök kezdték meg működésüket. Például a néhai Pulovics Illésné tanárnő által vezetett, mai is működő Díszítőművészeti Kör.

Paulovics Illésné tanárnő (Fotó: 1990. évi 10. havi Földvári Hírlap)

A 60-as években itt próbált és mutatta be nagyszerű színdarabjait a Bucz Hunor által vezetett Színjátszó Kör, amelyben a helyi gimnázium diákjai szerepeltek. /Bucz Hunor ma a neves budapesti TérSzínház elismert vezetője és rendezője./

A 70-es évek második felében alakult meg az Alfa Ifjúsági Klub, amely számos nagyrendezvényt és koncertet szervezett a korabeli vezető együttesek részvételével (P. Mobil, Beatrice, Hobo Blues Band, stb.). A koncerteknek a helyszínt a Művelődési Ház hátsó udvarában - a klub tagjai és segítőik által - épített szabadtéri színpad biztosította.
A 80-as években itt indult a balett oktatás néhai Gyenes Ferencné Szarvas Katalin vezetésével, amelyet a 90-es évek végétől a Mocorgó Művészeti és Sport Egyesület (Voyage Balett szakosztálya) támogat tevékenységében. Számos kézműves és szabadidős csoport is ekkor alakult (fotó klub, szövő klub, stb.).

Gyenes Ferencné Szarvas Katalin balett oktató táncnövendékeinek egy csoportjával
a Tánc Világnapja rendezvény (Tiszaföldvár-Homok) (Fotó: Földvári Hírlap, 2014. június)

A 90-es évek elején a Kossuth út 69. szám alatti épület pincéjében kezdte meg működését a Blues Barlang, amely a fiatalok egyik közkedvelt szórakozó és koncert helyszíne volt. A helyi és környékbeli amatőr együttesek bemutatkozása mellett (pl. Oyster Bed, Helter Scelter, stb.) számos nagykoncert is szerveződött pl. a Kispál és a Borz, Sex Action, Auróra együttesek részvételével.
Népszerű, kikapcsolódást biztosító és találkozó hely volt a helyi diákok körében a szombati napokon délutánonként megrendezett Tini Diszkó.

A Blues Barlang egyik rendezvényének hirdetése
az Új Néplap 1991. december 20-i számában.

1999. június 1-től a Városi Művelődési Ház az egykor gőzmalomnak épült, majd 1990-ig termelőszövetkezeti székházként funkcionáló Malom út 1. szám alatti épületbe költözött.

Az egykori Neugebauer Antal féle tiszaföldvári Nagymalom egy korabeli képeslapon (1945 előtt)

Itt már gyűjtőházként funkcionált, amely a települési kultúra széles spektrumát felölelő tevékenységet folytatott és folytat ma is .
Meghatározó közösségek lettek a zenei, alkotóművészeti és táncművészeti csoportok.

A 2000-es évek elejétől az intézmény vezetésével Tiszaföldvári is bekapcsolódott (Bácsföldvár, Dunaföldvár, Balatonföldvár, Székelyföldvár, Melegföldvár és Pusztaföldvár mellett) a Földvárak Találkozói rendezvénysorozatba.

Földvárak Találkozója és Testvérvárosi Találkozó (2002.08.19.)
A találkozó díszvendége volt: Földvári Géza, tiszaföldvári születésű népszerű újságíró

Elindult 2004-ben 15 éves útjára a Paprikás Ételek Főzőversenye (amelynek első ízben a Földvár Expo rendezvénysorozat keretében zajlott).
Rendszeresek a kiállítások, amelyek új lendületet a 90-es évek közepétől kaptak (helyi alkotók kiállítása, gobelin tárlat, foltvarró kiállítás, népi díszítőművészeti kiállítás, stb.).

Az intézménynek kiterjedt kapcsolatrendszere van a városi és tiszazugi oktatási és nevelési intézményekkel, társadalmi, civil és egyházi szervezetekkel.

Számos egyesület és alapítvány talált otthonra itt (Nemzetközi Kapcsolatok Alapítvány, Férfikórus Alapítvány, Mocorgó MSE stb.).

A helyi lakosok kulturális életének színesítése érdekében az intézmény gazdag tartalmú együttműködési megállapodást kötött többek között a Mezőtúri Bárdos Lajos Alapfokú Művészetoktatási Intézménnyel, a Kunszentmártoni Zeneiskolával és a Szentesi Szilver Táncsport Egyesülettel.
Jelenleg itt tartja próbáit a Pedagógus Nőikar és a város egyik legrégebbi civil szervezete, a Férfi Kórus is.

Az eredetileg nem kulturális célú feladatok ellátására készült épület átfogó modernizációja 2002-ben indult és mind a mai napig tart.
Nyílászárók cseréje, tetőszigetelés, villanyhálózat modernizáció, napelemes energiagazdálkodás elindítása, részleges épület felújítás zajlott le eddig.

Az intézmény látogatottsága éves szinten eléri 35.000 főt.

Főbb programjai közé sorolható a minden évben megrendezésre kerülő Városi Családi és Gyermek Nap, Egészség Nap, Szent István Napi Ünnepi programok, Karácsonyi Falu, Népművészeti Kiállítás, Gobelin Tárlat.

2001-től az intézmény ad otthont a Népi Díszítőművészeti Kör "Értékhagyó" anyagának, amelybe a legszebb helyben készült népi hímzések kerülnek az utókor számára.

Egy kezdeményezésünk a sok új közül: Tiszamenti Néptánc és Népzene Találkozó
(Tiszaföldvár - Fő Tér, 2021. szeptember)

2010-ben a sokoldalú, szerteágazó és sikeres közművelődési tevékenységeknek köszönhetően az intézmény megkapta Tiszaföldvár Város Kulturális Szakmai Díját.

2017-től a csoportok munkásságát bemutató kiadványok látnak napvilágot (Irodalmi Kör, Népi Díszítőművészeti Kör, Foltvarró Kör).

A tiszaföldvári Városi Művelődési Házban helyet kapnak az oktatás különféle formái, a családi és közösségi rendezvények, a zenés és irodalmi műsorok egyaránt.

Az intézmény minden lehetséges formában felkarolja a helyi lakosok és a környékben élők kulturális kezdeményezéseit.

Térjen be hozzánk Ön is!

Szeretettel várjuk a Tiszaföldvári Városi Művelődési Ház rendezvényein és programjain!

VILLÁM HÍREK

KÖSZÖNTŐ

2024. november 21. (csütörtök)
KÖSZÖNTJÜK A MA NÉVNAPJUKAT ÜNNEPLŐ

Olivér

nevű látogatóinkat!

KERESÉS

Kérjük figyeljen a kis és nagybetűk közötti különbségekre.
Maximális kereshető karakterhossz: 25.

LÁTNIVALÓINK

KIADVÁNYAINK

LETÖLTHETŐ PDF ÁLLOMÁNYOK

ÉPÜLETÜNKBEN TALÁLHATÓ

ÉS ITT BEJEGYZETT SZERVEZETEK
IDŐJÁRÁS VÁROSUNKBAN
meteoblue